استاد میرفتح الله سرهنگ پور نمینی

استاد میرفتح الله سرهنگ پور نمینی
از سمت راست : مرحوم نورالدین یوسفی – میرفتح الله سرهنگ پور-ماشاءالله محمد بیگلری به همراه دو فرزندش (اولین رئیس بانک ملی) -راثی زاده (کارمند بانک ملی) -مصطفوی (رئیس پاسگاه ژاندارمری) -افتخاری (برادر خانم آقای سلطان پور)- مرحوم تارویردی محمدی -انشاءالله سلطان پور

استاد میرفتح الله سرهنگ پور نمینی فرزند مرحوم میر ایوب خان در سال ۱۳۰۹ خورشیدی در نمین و در یک خانواده متدین و با سواد پا به عرصه وجود گذاشت. مقطع ابتدائی را تا اخذ مدرک ششم ابتدائی در دبستان فردوسی نمین گذرانده و در این مدت خوشه چین خرمن معرفت و علم و دانش بزرگوارانی چون مرحومان تراب تقی‌زاده، نورالله بصیری، طاهر عبداللهی، ناصرالدین مبصری، رضا عابدی و بهاء الدین شریفی بوده است. شایان ذکر است که در آن دوران مدیریت مدرسه فردوسی نمین بر عهده مرحومان مقدسی و بصیری بوده است. ایشان بعد از طی کردن مقطع ابتدائی، عازم تهران شده و با جد و جهد و با شور و شوق فراوان تحصیلات دبیرستانی خود را نیز با موفقیت سپری می‌کنند و با معافیت از خدمت نظام به استخدام وزارت فرهنگ و اوقاف در می‌آیند و به مدت سه سال در دبیرستان رازی شهر کاشان زبان فرانسه و ادبیات فارسی تدریس می‌کنند و بعد از آن به خاطر عشق وافری که به زادگاه خود نمین داشته، به آن شهر انتقال یافته و در دبیرستان فردوسی نمین به تدریس می‌پردازند.
در سال ۱۳۴۲ شمسی که جمعیت شیر و خورشید (هلال احمر) با همت والای ایشان در نمین احداث گردید، استاد سرهنگ پور به عنوان اولین مدیر عامل آن انتخاب شده و تا سال ۱۳۵۴ شمسی در این سمت منشأ خدمات گسترده بوده است. شایان ذکر است که زمین هلال احمر توسط مرحوم سعدالله آزاده اهداء شد و با تلاش‌ها و پی‌گیری‌های مرحوم سیّدابوالفضل اقبالی نماینده محبوب و مردمی حوزه انتخابیه نمین، ویلکیج و آستارا در بیست و یکمین دوره مجلس شورای ملی اعتبار لازم به مبلغ چهل و پنج هزار تومان جهت احداث ساختمان شیر و خورشید (هلال احمر) تخصیص یافت و با سعی و تلاش وافر استاد سرهنگ پور به اتفاق هیئت مدیره وقت جمعیت و از جمله مرحوم حاجی قلی آذری ساختمان هلال احمر نمین احداث گردیده است.
استاد سرهنگ پور در سال ۱۳۴۸ شمسی به عنوان شهردار نمین انتخاب شدند و به مدت پنج سال در این سمت نیز دوشادوش مسئولیت هلال احمر نمین با جان و دل در خدمت مردم نجیب و فهیم شهرستان فرهنگی نمین بودند.
استاد سرهنگ پور در دوران خدمت خود چه به عنوان مدیر عامل هلال احمر و چه در سمت شهردار نمین به خاطر خدمت به منطقه و زادگاه خود هیچ حقوقی دریافت نمی‌کرده است. از اهم اقدامات ایشان در این دو مسئولیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- خرید آمبولانس به هلال احمر نمین.
۲- احداث سه باب انبار امداد.
۳- انجام عملیات تعریض بازار نمین (از ۱٫۵ متر قبلی به ۶ متر فعلی) با همکاری و همیاری مردم نجیب و فهیم نمین بدون پرداخت دیناری بابت عقب نشینی و یا خسارات وارده.
۴- تخریب کاروانسرای شخصی به مساحت حدود ۳۰۰ متر مربع و دو باب مغازه و انباری متعلق به مرحوم سید مسعودخان اسبقی پدر همسرشان (بدون پرداخت هیچ وجهی) و احداث میدان فعلی نمین در این محل.
۵- واگذاری رایگان زمین بیمارستان توسط شهرداری که خود شهردار بوده است و انجام امور ساختمانی بیمارستان تا پایان مرحله سقف و تیر ریزی.
۶- خرید کلیه وسایل لازمهٔ بهداشتی و حمل آن به نمین.
۷- تعریض خیابان اصلی نمین به طرف اردبیل تا جلوی حمام شهماری.
۸- بهداشتی کردن حمام‌های موجود در شهر.
۹- باز نمودن راه قبرستان تا جلوی بیمارستان فعلی.
۱۰- نصب و راه اندازی موتور برق در جنب اداره ثبت و اسناد نمین که در هر شبانه روز چهار الی شش ساعت برق شهر را توزیع می‌کرده است.
۱۱- ایجاد روشنایی در معابر شهر برای اولین بار در زمان مسئولیت شهرداری ایشان.
استاد سرهنگ پور در کنار مسئولیت‌های فوق، بازرس و راهنمای تعلمیاتی سپاه دانش و مدارس منطقه نمین را نیز عهده دار بوده‌اند که با تلاش‌های ایشان حدود چهل باب ساختمان مدارس در منطقه ویلکیج و ارشق احداث شده بود.
استاد سرهنگ پور در سال ۱۳۵۴ شمسی به تهران انتقال می‌یابند و مدیریت مدرسه کاخ و بعد از آن مدیریت مدرسه مهران را عهده‌دار بوده‌اند و در نهایت در سال ۱۳۶۳ شمسی به افتخار بازنشستگی نائل می‌گردند. جناب آقای سرهنگ پور که خود از سادات صحیح النسب و از تبار حضرات ائمه معصومین (ع) بوده، لذا عشق و ارادت مضاعفی نسبت به آن حضرات داشته و دارند، و سالیان سال است که در مسجد سرهنگ نمین که از یادگارهای اجداد ایشان می‌باشند به عنوان عضو هیأت امنای آن فعالیت نموده و منشاء خدمات بسیاری بوده است. لازم به یادآوری است که مسجد سرهنگ در سال ۱۲۹۰ هجری قمری توسط سرهنگ زین‌العابدین خان جد بزرگ خاندان سادات سرهنگ پور احداث و تربت آن مرحوم و مرحوم میرایوب خان پدر جناب سرهنگ پور در راهروی این مسجد قرار دارد.
آقای سرهنگ پور عضو خیرین مدرسه ساز استان اردبیل می‌باشند و با تلاش‌های این بزرگوار به همراه و ارشاد و کمک‌های مالی برادر بزرگوارشان مرحوم حاج میرعباس قلی خان سرهنگ پور و فرزندشان دکتر بابک سرهنگ پور و دیگر اعضای خانواده محترمشان یک باب مدرسه پنج کلاسه در زمینی به مساحت ۸۵۰ متر مربع و با زیربنای ۳۶۵ متر مربع در سمت جنوب شرقی محله سرهنگ و دو باب مدرسه دو کلاسه در قریه نوده و سولدرق ایجاد نموده‌اند.
استاد سرهنگ پور در سال ۱۳۳۶ شمسی باسرکار خانم حافظه اسبقی دختر مرحوم سید مسعود اسبقی ازدواج نموده‌اند که حاصل آن ازدواج دو پسر و یک دختر می‌باشد که همچون پدرشان یار و یاور نیازمندان و مستمندان می‌باشند.
آقای سرهنگ پور فردی بسیار متواضع و فروتن و گشاده دست بوده و عاشق واقعی زادگاه خود می‌باشند، علیهذا طول عمر پر برکت برای ایشان خواستاریم.

print

Post Author: فرهنگ نمین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *