شوره سر و نحوه درمان آن

بر اثر افزایش چربی در کف سر که معمولاً چربی‌های سنگین هستند و تجمع این چربی‌ها باعث ایجاد پلاک‌های سفید رنگ که شوره نامیده می‌شوند.

درمان شوره سرهمان‌طور که در شماره های قبلی همین نشریه ملاحظه فرمودید راجع به تاریخچه آرایشگری در شهرستان نمین و شناخت مو به مطالبی اشاره گردیده بود که حال می‌خواهیم به چند نکته از امراض مو که در طول سالیان گذشته مطالعه و تجربه کردیم در اختیار خوانندگان نشریه فرهنگ نمین قرار دهیم.

شوره سر

یکی از عواملی که این روزها مایه ی دغدغه و باعث نگرانی مشتریان دائم ما آرایشگران شده شوره سر می‌باشد و همین مورد ما را بر این داشت که در این باره تحقیق کرده و مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم.

چربی و شوره دو مسئله وابسته به هم می‌باشند و بر اثر افزایش چربی در کف سر که معمولاً چربی‌های سنگین هستند و تجمع این چربی‌ها باعث ایجاد پلاک‌های سفید رنگ که شوره نامیده می‌شوند.

حال این سئوال مطرح می‌شود که چرا بعضی از افراد با داشتن موی خشک دارای شوره سر می‌باشند؟ در جواب باید گفت چربی کف سر در اثر ترشح غدد سباسه می‌باشد که این غدد نیز تحت تأثیر هورمون‌های جنسی و اعصاب می‌باشد در بعضی از مردان در اثر ترشح زیاد هورمون‌های مردانه دچار افزایش ترشح چربی می‌شود و همچنین مصرف مواد غذایی نیز در این باره بی تأثیر نیست و مصرف بیش از حد غذاهای پر چرب سرخ کردنی و انواع شکلات‌ها تأثیر زیادی در ترشح چربی بر روی سر دارند و باعث شوره می‌شوند.

مشخصات شوره:

۱-شوره خشک که به شکل پودری در لایه لایه موهای سر پخش شده است.

۲-شوره چرب که به صورت تکه ای و ضخیم بر روی پوست سر شکل گرفته است معمولاً چنانچه پلاک‌های شوره ای را بین دو انگشت فشار دهیم چربی را احساس می‌کنیم.

حال که شوره را شناختیم باید سریعاً به مداوای آن بشتابیم.

متخصصان درباره شستن مرتب موی سر در صورت لزوم هر روز؛ متفق‌القولند به طور کلی هر چه بیشتر سرتان را با شامپو بشویید راحت‌تر می‌توانید شوره سر را کنترل کنید.

در اغلب موارد یک شامپوی ملایم معمولی برای کنترل مشکل کافی است همان‌طور که اشاره کردیم شوره سر اغلب بر اثر چربی بیش از حد پوست سر ایجاد می‌شود شامپو زدن روزانه با یک نوع شامپوی ملایم می‌تواند بدون آسیب به پوست سر چربی مو را کنترل کند اگر شامپو زدن منظم فایده ای نداشت به سمت شامپوهای ضد شوره بروید شامپوهای ضد شوره انواع مختلفی دارند و باعث بهبودی سریع‌تر می‌شوند و روند تکثیر سلول‌های پوست سر را عقب می‌اندازند.

از آویشن بیشتر استفاده کنیم

آویشن به خاصیت ضد عفونی کنندگی ملایم مشهور است و می‌تواند در کاهش شوره سر کمک کند با جوشاندن چهار قاشق چای خوری کاملاً پر از آویشن خشک؛ در دو استکان آب به مدت ده دقیقه یک محلول شستشوی موثر تهیه کنید دم کرده را از صافی رد کنید و بگذارید خنک شود نصف ترکیب را به روی موهای خیس و تمیزتان بریزید و مطمئن شوید که مایع پوست سرتان را پوشانده است به آرامی ماساژ دهید باقی مانده را برای استفاده بعدی بگذارید.

آیا مسئله اصلی شوره سر است یا التهاب پوست؟

شوره شدید بیماری است که در واقع به تجویز دارو نیاز دارد در صورت وجود علائم زیر باید به پزشک مراجعه کرد.

۱-حساسیت و آسیب پوست

۲-پوسته های ضخیم علیرغم کاربرد شامپوهای ضد شوره

۳-پوسته های زرد رنگ

۴-تکه های قرمز رنگ مخصوصاً در نواحی خط گردن

منابع :

دایره‌المعارف پزشک خانواده

مؤلف گروه مؤلفان انستیتو سلامتی آمریکا

مترجمان- دکتر حسن کریمی یزدی – دکتر پدرام مصطفایی

» گرد آوری و تنظیم: محمد نظری

print

Post Author: فرهنگ نمین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *